Dr. Irena Mavrič Pleško, Kmetijski inštitut Slovenije

Arhiv revije SAD (september 2009)



Kljub temu, da so ameriške borovnice dolgo časa veljale za rastline, ki niso občutljive na bolezni in škodljivce, poznamo danes okrog 10 virusov, ki jih okužujejo. Njihov vpliv na rast rastlin in njihov pridelek je zelo različen - nekateri med njimi bolj, drugi pa skoraj nič ne vplivajo na pridelek. Vsem virusnim boleznim pa je skupno to, da nimamo na voljo sredstev, s katerimi bi bolezen lahko neposredno zatirali. Edini načini za obvladovanje virusnih bolezni rastlin so, sajenje kvalitetnih, po možnosti brezvirusnih sadik, takojšnja odstranitev in uničenje rastlin, ki kažejo bolezenska znamenja in kadar je mogoče, zatiranje prenašalcev. V prispevku predstavljam najpomembnejše virusne bolezni ameriških borovnic, dve od njih smo opazili tudi v Sloveniji.


Rdeči obročki in pegavost borovnic ('Blueberry red ringspot virus')


'Blueberry red ringspot virus' (BRRSV) okužuje ameriške borovnice in brusnice. Razširjen je v ZDA, o njem pa so leta 1972 poročali tudi iz Češkoslovaške. V državi New Jersey se virus aktivno širi, medtem ko se v državi Michigan ne. To nakazuje na možnost prenosa z nevretenčarskim prenašalcem, ki je v prvi zvezni državi prisoten, v drugi pa ne. Na starejših listih se sredi oz. konec poletja pojavijo 2-6 mm velike rdeče-rjave pege ali obročki, ki se kasneje lahko širijo na mlajše liste. Pege na listih se lahko združujejo, posebno na starejših listih. Na steblu poganjkov, starih leto ali več, se lahko pojavljajo rdeči obroči ali pege. Plodovi so običajno manjši in zorijo približno teden dni prej kot pri neokuženih rastlinah. Bolezen lahko občutno vpliva tudi na pridelek. Na plodovih se lahko pojavljajo okrogla svetlejša razbarvanja. Gliva Microsphaera alni var. vaccinii lahko na listih povzroča podobna znamenja kot BRRSV, ki pa se pojavljajo na obeh straneh lista, spodnja stran lista pa izgleda, kot da bi bila napita z vodo. Bolezenska znamenja, ki so kazala na okužbo z BRRSV smo v Sloveniji opazili na rastlini ameriške borovnice sorte 'coville' in prisotnost virusa tudi potrdili z ustreznimi diagnostičnimi metodami. Po analizah, ki smo jih opravili sklepamo, da se virus iz okužene rastline ni razširil na sosednje rastline v nasadu.









Znamenja okužbe z BRRSV na borovnici sorte 'coville'










Mozaik borovnic


Mozaik na listih ameriških borovnic v severni Ameriki opažajo že dlje časa, vendar v preteklosti niso opazili, da bi se bolezen širila znotraj nasadov. Od leta 2000 pa bolezen opažajo v različnih delih sveta, v nekaterih delih ZDA pa se bolezen tudi širi po nasadu. V ZDA bolezen opažajo na sortah 'bluecrop', 'pioneer', 'rubel', 'capot', 'concord', 'erliblue', 'jersey', 'stanley' in 'toro'. Mozaična znamenja se pojavljajo tudi pri sorti 'coville', vendar sumijo, da gre pri tej sorti morda za genetske vzroke pojava mozaika. Na rastlinah z mozaikom opažamo nežne ali močne mozaične ali marmorirane vzorce v rumeni, rumeno-zeleni, rdeči ali oranžni barvi. Običajno so mozaični le deli rastlin, občasno pa lahko opazimo grme, ki so v celoti obarvani. Bolezen se ne prenaša mehansko, uspešno pa se prenaša s cepljenjem. Plodovi na okuženih rastlinah zorijo kasneje in so slabše kakovosti, pri sorti 'bluecrop' so opazili za 15% nižji pridelek. Povzročitelja te bolezni še ne poznamo, raziskovalci pa ugotavljajo, da so možni povzročitelji lahko virusi ali viroidi.

Mozaik opažamo tudi v Sloveniji že več let, pojavlja pa se na sortah 'atlantic', 'coville', 'dixie' in 'herbert'.












Borovnice z znamenji mozaika








Osmojenost in huda prizadetost borovnic ('Blueberry scorch' in 'Blueberry shock virus')


Oba virusa na okuženih rastlinah povzročata pojav podobnih bolezenskih znamenj, čeprav gre za dva popolnoma različna virusa.

V severni Ameriki se pojavljata dva različka 'Blueberry scorch virusa' (BScV) – različek New Jersey povzroča bolezenska znamenja na vseh sortah razen na sorti 'jersey', medtem ko različek, ki se pojavlja bolj na zahodni obali ZDA, na več drugih sortah ne povzroča bolezenskih znamenj ('bluecrop', 'duke' in še nekatere druge). Spomladi, ob začetku cvetenja, na okuženih rastlinah opažamo popolno rjavenje cvetov, hkrati pa lahko porjavi in propade tudi nekaj listov v njihovi bližini. Odmrli cvetovi nato posivijo, preden odpadejo z rastline, čeprav na rastlini lahko ostanejo tudi dlje kot leto dni. Zgodnji znaki te virusne bolezni so podobni, kot jih opazimo tudi pri nekaterih drugih boleznih, npr. sivi plesni (Botrytis cinerea) ali brstni moniliji borovnic (Monilinia vaccinii-corymbosi). Od okužbe do pojava bolezenskih znamenj lahko mine leto do dve. V začetku se znamenja lahko pojavljajo le na delu rastline, celotna rastlina pa je okužena v enem do treh letih. Po pojavu znamenj se ta pojavljajo na rastlini vsako leto. Okužba z BScV močno vpliva na pridelek, saj poročajo, da je pridelek lahko nižji tudi za 80%. Pri sortah, ki so na okužbo tolerantne, se lahko pojavlja le rumenenje listnih robov. Virus prenašajo različne vrste listnih uši.

Podobna znamenja, kot BScV pa na okuženih rastlinah povzroča tudi 'Blueberry shock virus' (BShV). Cvetovi in nekaj listov porjavijo, vendar za razliko od prejšnjega virusa hitro odpadejo z rastline in v nadaljevanju rasti se že pojavijo novi listi. Ob obiranju rastline izgledajo normalno, lahko so celo bujnejše kot neokužene rastline, imajo pa slabši pridelek. Pri nekaterih rastlinah se bolezenska znamenja pojavljajo le na delu rastline, lahko pa so znamenja prisotna tudi na celotni rastlini. Kjer se bolezenska znamenja pojavljajo le na delu rastline, se lahko pojavljajo več let zapored, vendar nikoli na tistih delih, ki so že kazala znamenja okužbe. Ko so se na rastlinah enkrat pojavila bolezenska znamenja si rastline opomorejo in v naslednjih letih normalno rastejo in rodijo, ne kažejo nobenih bolezenskih znamenj, čeprav so okužene z virusom. Če tako rastlino testiramo, lahko z različnimi metodami pri njej dokažemo prisotnost virusa. V ZDA so poskušali z različnimi ukrepi preprečiti širjenje bolezni v nasadih, vendar brez vidnih uspehov. Deloma je razlog verjetno tudi v tem, da se virus prenaša s pelodom, pri tem pa imajo pomembno vlogo tudi čebele, kot opraševalci. Tako sedaj pridelovalcem svetujejo, da potem, ko je okužba v nasadu enkrat prisotna, pustijo bolezni, da opravi svoje in z njo živijo. Tako v celoti gledano zaradi okužbe z BShV izgubijo pridelek enega ali dveh let, vendar si rastline po akutni fazi bolezni opomorejo in naprej normalno rodijo in uspevajo.


Marmoriranost listov borovnice


Bolezen povzroča 'Blueberry leaf mottle virus', okužba z njim pa se kaže kot marmoriranost in včasih kot deformacije listov, rastline lahko popolnoma propadejo. Bolezenska znamenja so še posebej močna pri sortah 'rubel' in 'jersey'. Virus se prenaša s semenom in pelodom.


Odpadanje plodov


Bolezen so najprej opazili v Kanadi pred približno desetimi leti, kasneje pa tudi v ZDA. Najbolj dramatično se bolezen kaže pri sorti 'bluecrop', kjer z grma odpade praktično ves pridelek v času, ko so plodovi veliki 3-5 mm. Zgodaj v rastni sezoni lahko opazimo pri tej sorti rdečenje mladih listov in rožnato obarvanje cvetov. Po cvetenju se listi ponovno obarvajo zeleno in okužen grm izgleda popolnoma normalno. Pridelek odpade približno tri tedne pred zrelostjo, ko so plodovi veliki 3-5 mm. Pred obiranjem lahko okužene grme opazimo od daleč, saj niso obloženi s plodovi, zato izgledajo višji, kot sosednji zdravi grmi. Bolezen se prenaša s cepljenjem, znotraj nasada se ponekod širi zelo počasi, ponekod pa relativno hitro, vendar prenašalec zaenkrat še ni znan. Ravno tako še ni znano, kaj je vzrok te bolezni, sumijo pa na kompleks več virusov.